Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 4 από 4
    Super Moderator Το avatar του χρήστη powerphot
    Thanks
    6

Moto - Μάρκα
    Aprilia
    Moto - Μοντέλο
    ETV Caponord
    Moto - Έτος Κατασκευής
    2001

Θα ήθελα να κάνω μια κατάθεση εδώ, όχι σε λεφτά, αλλά σε λεπτά...

Δεν βρίσκω άλλο τρόπο να το ξεκινήσω αλλά νομίζω ότι θα γίνω αρκετά κατανοητός.
    Μετά από τόσα χρόνια στα motoforums, (στα οποία ομολογώ ότι έμαθα και να «γράφω» αλλά και να «διαβάζω»), θα θεωρούσα αδύνατον να μην γράψω κάτι τώρα σε αυτή την χρονική στιγμή που (προσωπικά) έχει μεγάλη σημασία και σηματοδοτεί τον νέο τρόπο ζωής μου. Ναι, πράγματι δεν θα συμμετέχω πια ενεργά στη ζωή του «μηχανόβιου».

Η αλήθεια είναι ότι, στην αρχή νόμιζα ότι μετά από τόσα χρόνια δεν θα ήταν εύκολο να αλλάξω το κατά 70% τρόπο σκέψης μου, όσον αφορά τον συγκεκριμένο «χειρισμό» της ζωής μου πάνω στις δυο ρόδες, ή ακόμα και περπατώντας.
    Γράφω «δυο ρόδες», γιατί δεν θέλω να γράψω «μοτοσικλέτα», προς το παρόν με στεναχωρεί αυτή η λέξη.

Τελικά, μετά από μεγάλη προσπάθεια τα κατάφερα κι άλλαξα. Φυσικά αυτό δεν ήρθε μόνο του, αλλά με την αμέριστη βοήθεια του Τσίπρα και της παρέας του. Με λίγα λόγια ΔΕΝ το αποφάσισα για δικούς μου λόγους, αλλά με ανάγκασαν.

Όχι δεν θα το γυρίσω στην πολιτική γιατί σέβομαι το κείμενο μου και δεν θα ήθελα να το κάνω κι αυτό 300 φορές, το ίδιο σιχαμένο, και δεν εννοώ τους υπερήφανους 300 του Λεωνίδα.

Έτσι τώρα, τέλος τα έξοδα για την συντήρηση μιας μηχανής πολλών ή λίγων κυβικών, τέλος τα έξοδα για τις βόλτες, τέλος τα έξοδα για ταξίδια, τέλος τα διόδια, τέλος τα servise, τέλος οι βενζίνες, τέλος οι ασφάλειες, τέλος και τα τέλη, και τέλος τα λεφτά, Ζήτω τα λεπτά αισθήματα. Είμαι ελεύθερος(?) να κάνω ότι θέλω.

Κάτι που αρχίζει σαν χόμπι και καταλήγει σε τρόπο ζωής δεν το λες χόμπι. Αυτό βέβαια απαιτεί εκτός των άλλων, και κάποιες οικονομικές θυσίες, όπως όλα τα χόμπι, και φυσικά για να είσαι άνετος θα πρέπει να υπάρχει και κάποιο … «περίσσευμα».
    Τώρα πια το μόνο που θυμάμαι από αυτή την λέξη είναι ότι γράφεται με δυο «σ».

Το κείμενο αυτό θα μπορούσα να το ονομάσω ένα μεγάλο «Ευχαριστώ» προς όλους αυτούς που γνώρισα όλα αυτά τα χρόνια έχοντας τα ίδια ενδιαφέροντα για τις δυο ρόδες. Άλλους λίγο, άλλους πολύ, άλλους λίγο παραπάνω κι άλλους πάρα μα πάρα πολύ παραπάνω. Τόσο παραπάνω που μοιάζει σαν να ήμασταν από πάντα μαζί, και συνεχίζεται.

Πολλά είναι τα ευχαριστώ και σε όλους τους υπόλοιπους που κάναμε μαζί χιλιάδες χιλιόμετρα και περάσαμε δεκάδες διόδια, κάποια από μέσα κι άλλα απ’ το πλάι…
    Πως λέμε… «η ζωή που δεν έζησα;» Ε, το αντίθετο, ευτυχώς αυτή την ζωή την έζησα και δεν πρόκειται να το μετανιώσω!

Θυμάστε το ανέκδοτο που έλεγε… «Γιατί δεν φοράς κράνος»;
    Τώρα στο δρόμο θα σας βλέπω μέσα από το παρμπρίζ χωρίς κράνος.

Σας ευχαριστώ όλους από βάθη καρδιάς, καλούς δρόμους καλή συνέχεια σε όλους, και πολύ προσοχή.
    Βρουυυυμμμμμ……..

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  snowcapo.jpg
Εμφανίσεις:  0
Μέγεθος:  543,8 KB
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη powerphot : 21-09-16 στις 13:07

Μέλος Το avatar του χρήστη george_peg
    Thanks
    2

Moto - Μάρκα
    Suzuki
    Moto - Μοντέλο
    αλλαξοπιστησα Vstrom 650
    Moto - Έτος Κατασκευής
    2010
    Moto - Μάρκα
    KTM BOSTON
    Moto - Μοντέλο
    ΤΟ ΠΟΔΗΛΑΤΑΚΙ ΜΟΥ
    Moto - Έτος Κατασκευής
    2011

Απάντηση: Θα ήθελα να κάνω μια κατάθεση εδώ, όχι σε λεφτά, αλλά σε λεπτά...

No Comments
    Χωματαδα πότε θα κάνουμε?

3. Οι παρακάτω χρήστες λένε ευχαριστώ στον george_peg για αυτό το χρήσιμο Post:

Super Moderator Το avatar του χρήστη Mythos
    Thanks
    7

Moto - Μάρκα
    Aprilia
    Moto - Μοντέλο
    Caponord

Ο άνθρωπος δεν αλλάζει...καπου θα ξαναδώσεις πολλά..δεν ξερω το πότε..χρονικά αλλα η ζωη κύκλους κάνει.
    Κατα τα αλλα για μενα ετσι κι αλλιως πάντα μαζί καβαλαμε...voyager calling earth
    Nothin` But The Blues..!

5. Οι παρακάτω χρήστες λένε ευχαριστώ στον Mythos για αυτό το χρήσιμο Post:

Super Moderator Το avatar του χρήστη saddle69
    Thanks
    8

Moto - Μάρκα
    Aprilia
    Moto - Μοντέλο
    ETV 1000 Caponord RAID
    Moto - Έτος Κατασκευής
    2003
    Moto - Μάρκα
    Aprilia
    Moto - Μοντέλο
    Pegaso Tuscany Tibet
    Moto - Έτος Κατασκευής
    2003

Επειδή έχουμε συζητήσει πολύ με τον Νίκο επι του θέματος ......και έχει σε όλα δίκιο ....θα πω πως καταλαβαίνω και σέβομαι και τους λόγους και την αποφαση του !! !

Επειδή όμως με λυπεί απίστευτα πολύ η απόφαση αυτή ......που όσο πάει επεκτείνεται σε όλο και περισσότερους αδελφούς/συνοδοιπόρους, θέλω εδώ να εκφράσω ...τον θυμό και την οργή μου που δεν μπορούμε πια να κάνουμε το χόμπι μας όπως παλαιότερα . Θες η κρίση ...θες τα capital controls ..θες ...το ότι μας "εξαφανίζουν" μέρα με την μέρα......με έκαναν να παρατηρήσω διεξοδικά την αλματώδη αύξηση του κόστους συντήρησης μιας μοτοσυκλέτας .... από ανταλλακτικά μέχρι ..λάδια ...εξοπλισμό κλπ κλπ .... αυτή η καθόλα παράλογη αύξηση ...σε αντιδιαστολή με την "πεθαμένη" αγορά μοτοσυκλέτας .... μας ...καταστρέφει !! ...
    Τώρα θα πει κανείς ....δεν καταστρεφόμαστε καθημερινά από άλλα και άλλα .....και θα έχει δίκιο ...άλλα εδώ μιλάμε για μοτοσυκλέτα ....μιλάμε για ζωή ...μιλάμε για έναν τρόπο σκέψης που μας έχει "σημαδέψει".

Η απόφαση του Νίκου μπορεί να είναι ειλημμένη ....αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα πάψει να είναι ο Νίκος ...που τουλάχιστον εγώ θαυμάζω και είναι κολλητός μου !!

Πάντα θα δίνει πολλά ...πάρα πολλά ...είτε μέσα σπο κράνος είτε ..χωρίς αυτό !!

Συνεχίζω να εύχομαι ...και να ελπίζω πως αυτό το "διαλλειμα" θα είναι ....σύντομο και προσωρινό ...για τον Νίκο άλλα και για άλλα αδέλφια ...που έχουμε κάνει ..τόσα μα τόσα πολλά ...όλα αυτά τα χρόνια !!

Με τιμή και σεβασμό ...προσπαθώ να ονειρεύομαι φωναχτά και να ελπίζω εις καλυτέρας μέρας με πολλά και καλά χιλιόμετρα και την παρέα όλη ...ΑΝΤΑΜΑ ΜΕ ΚΡΑΝΗ !!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη saddle69 : 28-09-16 στις 20:04
    ΕΡΗΜΙΚΟ .....ΜΕΛΟΣ !!!

7. Οι παρακάτω χρήστες λένε ευχαριστώ στον saddle69 για αυτό το χρήσιμο Post:

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία